Projeksiyon Perdeleri Ve Özellikleri

projeksiyon-perdeleriProjeksiyon perdeleri, cihazdan gelen görüntünün daha düzgün, canlı ve net bir görüntü oluşturmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Projeksiyon perdeleri ışık geçirmeyen bir kumaştan yapılır ve projeksiyona temas yüzü, ışığı yansıtan mat beyaz veya açık gri renk, arka yüzeyi ise siyah olarak üretilir. Mat beyaz perdeler aydınlık ortamda en iyi performansı verirken, Açık gri perdeler yüksek kontrastlı cihazlar ve özel sinema odalarında tercih edilmektedir. Bunların dışındaysa perdeler dış siyah çerçeveye sahip olmalıdır. Projeksiyondan gelen ışığı ayarlamakta olsun, izlerken olsun bu çizgiler bizim de izlediğimiz içeriğe daha çok konsantre olmamızı sağlar.
Işığı emmeyip(absorbe etmeyip) geri yansıtma özelliği en yüksek olan perdeler ideal kumaşlara sahiptir. Işığı geri yansıtma özelliğinin Türkçe karşılığı “kazanım” olarak geçmektedir ve en ideal perdelerde ki kazanım oranı 1.0 ile 2.5 arasında değişmektedir.
Bunun için en ideal optik verimliliğe yatkın özelliğe sahip perdeler titanyum dioksit ve gümüş iyonlarıyla kaplanmış perdelerdir. Özel üretim perde yerine sıradan bir perde veya yüzey kullanmak projeksiyondan gelen ışık ışınlarının kullanılan alanın arkasına geçmesine sebep olur ve kazanım oranını ciddi anlamda düşürür.

Yorum Yap