Projeksiyon Perdesi Çeşitleri

projeksiyon_perdesi_antalya
Projeksiyonların günümüzde kullanım alanlarına bakacak olursak neredeyse her ortamda, her şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bu Aletlerin kullanım alanlarının genişlemesi de aletlerin ve perdelerinin kullanım amacına göre bir çok yeni ve farklı türe imza attığını belirtebiliriz. Özellikle perdelerin projeksiyon makinasının kullanımında büyük bir yere sahip olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, birden çok türünün çıkması oldukça doğal. Projeksiyon aletinin kurulduğu yere bağlı olarak her perdenin uyumlu olması gerekir. Geniş alanlar için perdeler, dar alanlar için perdeler, aydınlık alanlar, loş ve karanlık alanlar gibi daha da genişletebileceğimiz bir listeye sahip.
Perde türlerine değinecek olursak;
Storlu Perde
genel olarak en çok kullanılan perde türü Storlu perdelerdir. Uygun fiyatlarının yanı sıra bu perde hemen hemen her okulda veya konferans odasında gördüğünüz genelde alt çerçevenin ortasında kısa bir ip bulunan veya sağ ya da solunda zincir olan açılıp kapanabilen ve kullanım alanı kazandıran bir perdedir.
Motorlu Perde
Bu ise daha çok profesyonel kullanımlar için ideal bir perde türüdür. Tamamen otomatik olan bir perdedir ve kendinden açılıp kapanabilir. Çok az elektrik tüketmekle birlikte sürekli projeksiyon kullanan kişiler için idealdir. Manuel erişimi zor olacak kadar büyük alanlarda da bu perde tercih edilir.
Tripod Perde
Tripod (3 ayak) üzerine kurulmuş bir perdedir. Arkasındaki ayarlama çubuğu sayesinde yükselik-alçaklık ayarı yapılabilen, istenildiğinde kolayca katlanabilen neredeyse her ortama uyumlu bir perdedir.
Portatif Projeksiyon Perdesi
Boyutu ayarlanabilir ve rahatlıkla katlanıp her yere rahatlıkla taşıyabileceğiniz, Standartlardan daha küçük ve oldukça kullanışlı bir projeksiyon perdesi
Ters Projeksiyon Perdesi
Projeksiyon perdelerinin standart modellerin aksine cihazın perdenin arkasında yer aldığı modeldir. Bu perde Standart projeksiyon sunumlarına göre daha az ışık kullanımıyla daha canlı, parlak ve net görüntü alımı sağlar. Her türlü aydınlık ortamda kullanılabileceği gibi, aşırı yansımadan göz ağrıtmaz, standart kumaş perdeler gibi yıpranmaz.

Yorum Yap